Grattis svenska kocklandslaget igen! Sverige har återigen visat sin styrka inom gastronomi genom att ta hem bronsmedaljen i Bocuse d’Or 2025, som ägde rum i Lyon denna vecka. Det svenska teamet, lett av kocken Gustav Leonhardt, imponerade med sin tekniska skicklighet och kreativitet.
Leonhardt uttryckte sin stolthet över teamets prestation:
“Vi är stolta över vår insats i årets Bocuse d’Or. Nivån har varit extremt hög och vi har verkligen fått visa vad svensk gastronomi står för. Att vi dessutom får åka hem med en bronsstatyett är en otrolig ära och ett bevis på det hårda arbete och den passion som vårt team har lagt ner.”
Tommy Myllymäki, president för Bocuse d’Or Sverige, berömde också teamets insats och betonade hur de kombinerat svenskt mathantverk med innovativt tänkande.
I tävlingen deltog 24 länder, och förutom Sveriges bronsmedalj tog Danmark silver medan Frankrike vann guld. Denna framgång stärker Sveriges position på den internationella gastronomiska scenen och inspirerar den svenska restaurangbranschenUnder Bocuse d’Or 2025 i Lyon tävlade det svenska teamet, lett av kocken Gustav Leonhardt, i två kategorier: en kötträtt och en fiskrätt. Ingredienserna för dessa rätter var förutbestämda av tävlingsjuryn. I år skulle kockarna bland annat laga mat med havsgös, rotselleri, blekselleri, rådjursadel, anklever och en frukt i säsong.
Även om de specifika detaljerna om de svenska rätterna inte har offentliggjorts, är det känt att en av de obligatoriska rätterna i tävlingen var en öppen viltpaj med bräserad skuldra, stekt foie gras, savoykål och svart trumpetsvamp, serverad med en sellerisallad med grönsaker från trädgården och koriander.
Källa: SVTNyheter
